Konya Bilişim Derneği- Bilişimcilerin Buluşma Noktası
 
   
 
Duyurular/Etkinlikler
DUYARLI ÜYELERİMİZ
Üyelik Formu
Derneğimizin Basın Açıklamaları
Kaydettiğiniz bilgilerin yok olmadığını unutmayın
Derneğimizin basın açıklamaları ulusal basında yankı buldu.
Derneğimizin sosyal ağlarla ilgili basın açıklaması.
BİLİŞİM KENTİ KONYA - Konya Bilişim Etkinlikleri Basın Açıklması
Makaleler
Sosyal Medya ve Güvenlik
İnternet ten Güvenli Alışveriş
Elektronik Postanıza Dikkat
Sanal Alemin Çakma Siteleri
Odamı olalım, dernek mi kalalım?
VİZYON, İNOVASYON VE NURİ DEMİRAĞ
Konya'da Hava Durumu
KONYA
Ziyaretçi Sayacı
Bugün 25
Dün 25
 Toplam
18/09/2012 den beri)
75063
KONYA'NIN EN SEÇKİN BİLİŞİM FİRMALARI BURADA
       
 
 
Sosyal Medya ve Güvenlik
Günümüzde her yaş ve seviyede internet kullanıcılarının yoğun olarak kullanmaya başladığı medyadan nasıl yararlanmalıyız.

                   

SOSYAL MEDYA VE GÜVENLİK

Günümüzde her yaş ve seviyede internet kullanıcılarının yoğun olarak kullanmaya başladığı sosyal medya olarak tanımlanan facebook, twitter, Goole+, Msn  vb. web siteleri ne kadar güvenli, hangi bilgilerimizi paylaşmalıyız. Sosyal medyadan nasıl yararlanmalıyız.

Geçmiş yıllarda, chat sitelerinde nick, rumuz gibi kodlanmış takma isimlerle tanımlanan kişisel kimlikler, artık günümüzde gerçek ad, soyad ve ünvan belirtilerek kullanılıyor. Bu durum da,  sosyal iletişime olumlu yönde katkı sağlıyor. Sosyal medya çevre edinmek için önemli bir araç haline geldi, gerçek adı soyadı dururken, hiç kimse nick, rumuz  veya takma adla çevre edinemez. Önceleri gençlerin geyik yaptığı iletişim aracı olarak algılanan sosyal ağlar, artık birçok politikacı, işadamı, sivil toplum kuruluşu tarafından etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çok farklı çeverelere, üyelere, müşterilere çabukça ulaşmanın önemli bir yolu haline gelmiştir. Derneğimizin sosyal ağ üzerinde oluşturduğu sayfa, yıllardır aktif olan kurumsal web sitemizden daha çok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.  

 Sosyal ağlardaki gelişmeler, güvenlik ve gizlilik endişelerini de beraberinde getirmektedir. Sosyal medya kullanıcılarında, başkalarının kendi adlarına hesap açmaları, sosyal medya sitelerine kaydedilen bilgilerin kar amaçlı üçüncü şahıslara pazarlanması, çocukların olumsuz arkadaşlık edinmeleri gibi endişeler mevcuttur.

Sosyal medyada kendimizi ve çevremizi korumak için neler yapabiliriz.

·Sosyal ağda, paylaşılan her bilginin kaynağı biziz

Sosyal ağlara kayıt olmak için, ad, soyad, e-posta adresi, doğum tarihi ve cinsiyet gerekli bilgilerdir. Bunun dışında paylaştığımız her bilgi bizim isteğimiz ve irademizle gerçekleşmektedir.

Sosyal medya sitelerinin kişisel bilgileri pazarlama yoluna gidebileceği endişesinin, çok yerinde olmadığını düşünüyorum. Bu sitelerde, bu endişeleri gidermek amacıyla bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır. Böyle bir durumun ortaya çıkması sosyal medya site işletmecileri açısından ciddi bir itibar kaybı yaratacaktır. Her gün daha çok gelişen ve site üzerinden aldıkları reklam ve sponsorluklarla ciddi para kazanmaya başlayan sosyal medya işletmecileri bu itibar kaybını göze alacaklarını sanmıyorum. Kaldı ki, kullanıcılardan alınan bilgiler doğrultusunda yaş, cinsiyet, meslek, ilgi alanı bilgilerine  göre, yayınlanan reklamlar ve sponsorluklarda, zaten kullanılmaktadır. Bunun dışında, kişisel bilgilerin üçüncü sahıslara pazarlanması, sürekli elde edilecek bir kazancın kısa sürede yok edilmesi anlamına gelir.

·Güçlü parolalar kullanın, periyodik aralıklarla parolanızı değiştirin.

Sadece harflerden veya sayılardan oluşan zayıf parolalar kullanmak yerine, harfler, sayılar ve özel işaretlerden oluşan güçlü parolalar kullanın. Parolanızı periyodik aralıklarla değiştirin (en geç 90 günde). Parolanızın deşifre olduğu endişesi hissetttiğiniz anda  değiştirin.

·15-20 gün aralıklarla gizlilik ayarlarınızı kontrol edin.

         Gizlilik ayarlarınızı 15-20 günde bir kontrol edin. Alternatif e-posta (ikinci e-posta) adresi girererek, kullanıcı hesabınızın kötü niyetli kişilerin ele geçirmesi durumuna karşı önlem alın.

·Doğal ortamda arkadaşlık kurmayacağınız kişilerle sanal ortamda da arkadaşlık kurmayın.

Her arkadaşlık teklifine olumlu cevap vermek zorunda değilsiniz, teklifi kabul etmeden önce profilini inceleyin, ortak arkadaşlarınız olup olmadığını değerlendirdikten sonra arkadaşlık teklifini kabul edebilir veya ret edebelirsiniz. İstemediğiniz arkadaşınızı listeden çıkarabilir, gerekirse iletişimini  kalıcı olarak engelleyebililirsiniz.

·Her bilgiyi sosyal medyada paylaşmak zorunda değilsiniz.

Herkesle paylaşmayacağınız bilgiyi sosyal medyada da paylaşmayın, siz paylaştığınız bilgiyi sadece arkadaşlarınızla sınırlamış olsanız bile, paylaşmış olduğunuz arkadaşlarınızın, bu bilgiyi başkalarıyla paylaşmayacağını garanti edemezsiniz. Özel bir bilginizi paylaşmadan bir kaç kere düşünün. Sosyal medya da  gizliliğe yer yok, şeffaflığa yer vardır.

  • Sosyal ağlara kaydedilmiş bilgiler, siz silsenizde tamamen silinmez.

Sosyal ağlarda, kayıtlar çok sayıda senkronize olmuş sunucular üzerinde tutulmakta olduğunu bilmekte fayda vardır. Ayrıca, sosyal medya kayıtlarının, devletlerin kontrolüne açık olduğunu, özellikle ABD yasalarına tabii olduğunu bilmekte fayda vardır. Maddi ve manevi anlamda ciddi zarara uğramış olsanız bile, ABD yasalarına göre dava açıp kazanmış olsanız bile (!), zararınızın  sadece 100$ a kadarının karşılanabileceğini bilmekte fayda vardır.

 Sosyal medyayı sınırsız özgürlük alanı gibi görerek, aklımıza gelen herşeyi paylaşmak doğru bir yaklaşım değildir. Aslında sosyal medya özgürlüğün yanında kayıt altına girmeyi ve denetimi bereberinde getirmektedir.  Gençliğinizde yazdığınız bir mesaj veya yayınlamış olduğunuz fotoğraf, video veya galeri, onlarca yıl sonra, tanınmış bir kişi veya önemli bir politikacı olmanınızn önünde önemli bir engel haline gelebilir. Evlilikleri sıkıntıya sokabilir.

  • Neredeyim bilgisinin arkadaşlarınızdan daha çok hırsızlar tarafından da izlenebileceğini unutmayın.

Özellikle mobil kullanıcılarının bu konuya dikkat etmesinde fayda vardır. Günümüzün hırsızları ve dolandırıcıları kurbanlarını sosyal medya üzerinden seçmeye başlamıştır.

  • Sosyal Medyada paylaşmış olduğunuz bir bilgi kamuya malolmuştur, telif hakkınız yoktur.

Hazırlamakta olduğunuz bir yazınızı, bir eserinizi veya bir fikrinizi sosyal medya da paylaşmışsanız, telif hakkınızın olmayacağını bilmekte fayda vardır.

  • Sosyal ağ platformları sonsuza kadar ücretsiz hizmet vermeyecek.

Şimdilik ücretsiz hizmet sunan sosyal ağ platformlarının sonsuza dek ücretsiz hizmet vermeyeceğini bilmekte fayda vardır. İlerleyen zamanda arkadaş sayınız, paylaşım ve bağlantı sayınız, kullandığınız alan ücretlendirmelerde belirleyici etken olabilir. Eğer sosyal medyayı önemli bir iletişim aracı olarak kullanmayı düşünüyorsanız, minik puntolarla yazılmış, sayfalarca bilgi içeren sosyal ağ sözleşmelerini okuyup anlamanızda fayda vardır.

  • Çocuklarınızın sosyal ağlarda arkadaşı olun,

13 yaş ve üzeri yaştaki çocuklar, sosyal ağlara kaydolabilmekte ve iletişim kurabilmektedir. Arkadaşından ödev alış verişi yapması, bilgi paylaşması gerekli ve istenen bir durumdur. Ancak gereksiz zaman geçirmesi, uygunsuz arkadaşlıklar edinip, uygunsuz bilgi paylaşımları çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.  Bu durumu kontrol altına alabilmek için sosyal ağ üzerinde çocuklarınızın sanal arkadaşı olmanızda fayda vardır. Eğer kendiniz, bilgisayar kullanımına yabancı iseniz eğitimini almanızda fayda vardır. Bu mümkün değilse, yakın tanıdıklarınızın, çocuklarınızla sosyal medyada arkadaş olmasını sağlayabilirsiniz.

                                                                                          Ahmet ÖZTÜRK

                                                                                 Konya Bilişim Derneği (Kobid)

    Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                               

http://www.kobid.org.tr

http://www.facebook.com/konyakobid

 

               

Ekleme Tarihi : 20.9.2012 14:21:12 Gönderen : Ahmet Öztürk   Görüntülenme sayısı: 4878
Kimler Görüş Bildirebilir
 
 
Görüşler-Değerlendirmeler
 
         
Anasayfa
 
   
ÖZBİM Eğitim Kurumları'nın Konya Bilişim Derneğine hediyesidir