Konya Bilişim Derneği- Bilişimcilerin Buluşma Noktası
 
   
 
Duyurular/Etkinlikler
DUYARLI ÜYELERİMİZ
Üyelik Formu
Derneğimizin Basın Açıklamaları
Kaydettiğiniz bilgilerin yok olmadığını unutmayın
Derneğimizin basın açıklamaları ulusal basında yankı buldu.
Derneğimizin sosyal ağlarla ilgili basın açıklaması.
BİLİŞİM KENTİ KONYA - Konya Bilişim Etkinlikleri Basın Açıklması
Makaleler
Sosyal Medya ve Güvenlik
İnternet ten Güvenli Alışveriş
Elektronik Postanıza Dikkat
Sanal Alemin Çakma Siteleri
Odamı olalım, dernek mi kalalım?
VİZYON, İNOVASYON VE NURİ DEMİRAĞ
Konya'da Hava Durumu
KONYA
Ziyaretçi Sayacı
Bugün 25
Dün 25
 Toplam
18/09/2012 den beri)
75063
KONYA'NIN EN SEÇKİN BİLİŞİM FİRMALARI BURADA
       
 
 
İnternet ten Güvenli Alışveriş
Sanal Dolandırcılara Dikkat

 

İnternet’ten Güvenli Alışveriş

Günümüzde alışverişin en kolay yolu internet üzerinden yapılan alışveriştir. Gün geçtikçe daha da artarak vazgeçilmez hale gelmektedir.

İnternet üzerinden alışveriş yapmak istediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey bunun güvenli bir yol olup olmadığıdır. İnternet üzerinden hizmet veren online bir alışveriş mağazasında siparişlerimizi sanal sepetimize ekledikten sonra ödeme aşamasında bize birkaç alternatif sunulur. Eğer daha önce den hiç alışveriş yapmadığınız bir site ise, ilk alışverişlerinizde banka havalesini tercih etmelisiniz. Eğer bu mümkün değilse, kredi kartıyla ödeme yapmadan önce  sitenin, SSL ((Secure Socket Layer)  (Güvenli Yuva Katmanı)) güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığını, www.visaeurope.com ,   www.mastercard.com sitelerinde akredite olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

   Bir firma internet üzerinden ürün satabilmek için bir banka ile sözleşme yapar. Bu sözleşme gereği banka tarafından verilmiş bir bilgisayar yazılımını kendi web sayfalarına yüklemek zorundadırlar. Böylelikle kredi kartı bilgilerimiz, tüzel kişilikleri bankalar tarafından onaylanmış olan firmalar üzerinden bu yazılım sayesinde şifrelenmiş bir şekilde bankaya iletilmektedir. Yani bilmelisiniz ki internet üzerinden alışveriş yapacağınız firma bankalar tarafından onaylanmış bir firmadır.

E-ticaret yapan her web sitesinin de güvenli olduğu söylenemez. Sitenin güvenilir olduğunu anlamak için birkaç unsura dikkat etmelisiniz.

Alışveriş yapacağınız web sayfasının güvenlik bölümünü dikkatlice okumalısınız ve bu sitede SSL (Secure Socket Layer) kullanıp kullanılmadığına dikkat etmelisiniz. Bu sizin bilgilerinizin kimsenin eline geçmemesi açısından çok önemlidir. Eğer SSL sistemi kullanılıyor ise bu web sayfası kredi kartı ile güvenli bir şekilde alışveriş yapmaya elverişlidir. Çünkü SSL adı verilen bu sistem, siz alışverişinizi tamamlayıp, sıra ödeme kısmına geldiğinde kredi kartı bilgilerinizi aynı anda şifreli bir şekilde bankaya iletir ve orada otomatik olarak provizyon alınır veya reddolunur. Yani hiç kimse sizin kredi kartı bilgilerinizi görmeyecektir. Fakat alışveriş yaptığınız firma SSL sistemi kullanmıyorsa girdiğiniz bilgiler firmanın veritabanına kaydedilecek ve kolayca erişilebilecektir. Dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de firmanın iletişim numaralarının ve açık adresinin olup olmadığıdır. E-ticaret yapan bütün firmaların adres ve telefon bilgilerini sayfalarında yayınlamaları zorunludur.

Sanal Kart Kullanın

Sanal kart, İnternet gibi güvensiz ortamlarda kredi kartı yerine kullanılmak için tasarlanmış, esnek limit ve kullanım zamanı veya sayısı limiti belirlenebilen bir karttır.

İnternet üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerde kredi kartı bilgileriniz alışveriş yaptığınız sitede kayıtlı tutulur. Örneğin parayla "aylık" üyelik satın aldığınız birçok internet sitesi, bir sonraki ay da hesabınızdan sizin onayınızı almadan para çeker ve üyeliğinizi devam ettirir. Üyeliğinizin yenilenmesini ve hesabınızdan para çekilmesini istemiyorsanız ya site ile ya da bankanız ile görüşmek zorunda kalırsınız.

Kredi kartı bilgilerinizin söz konusu sitelerdeki veri tabanlarında kayıtlı tutulması sonucunda, söz konusu site güvenilir bile olsa bir güvenlik açığı sonucunda bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Buna engel olmak amacıyla tüm bankalar Sanal Kart uygulamasına geçmiştir. Sanal Kart, banka tarafından size verilen ve gerçek kartınızın üzerinde de bulunan sayılar gibi ama ondan farklı sayılardan ibarettir. Bu uygulama ile, internet üzerinden alışveriş yapmak zorunda kaldığınızda bankanızı arayarak veya bankanızın web sayfası aracılığıyla, satın alacağınız ürünün tutarı kadar parayı aktarır ve alışverişinizi yaparsınız. Alışveriş bittiğinde Sanal Karttaki hesabınız sıfırlandığından, kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçse bile hesabınızda para olmadığı için para çekemez, kartınızı kullanamazlar.

Alışverişinizi tamamladıktan sonra eğer halen sanal kartınızda bir miktar para kalmış ise bunu tekrar asıl kartınıza geri yükleme yaparak sanal kartınızı sıfırlayabilirsiniz. Böylelikle sanal kart numaranız kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olsa bile hiçbir limiti olmadığı için kullanılamaz olacaktır. Her alışverişinizden sonra sanal kartınızı sıfırlamayı unutmayınız.

 

Özetle

İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız web sitelerinin, SSL güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığını,  www.visaeurope.comwww.mastercard.com sitelerinde akredite olup olmadığını kontrol etmelisiniz.  

Yoğun olarak internet üzerinden alışveriş yapmanız gerekiyorsa sanal kart kulanın.

 

                                                                                     Ahmet ÖZTÜRK

                                                                         Konya Bilişim Derneği (Kobid)

                      Yönetim Kurulu Başkanı

                                                                           http://www.kobid.org.tr

                                    http://www.facebook.com/konyakobid

 

   

Ekleme Tarihi : 20.9.2012 14:30:34 Gönderen : Ahmet Öztürk   Görüntülenme sayısı: 4855
Kimler Görüş Bildirebilir
 
 
Görüşler-Değerlendirmeler
 
         
Anasayfa
 
   
ÖZBİM Eğitim Kurumları'nın Konya Bilişim Derneğine hediyesidir