Konya Bilişim Derneği- Bilişimcilerin Buluşma Noktası
 
   
 
Duyurular/Etkinlikler
DUYARLI ÜYELERİMİZ
Üyelik Formu
Derneğimizin Basın Açıklamaları
Kaydettiğiniz bilgilerin yok olmadığını unutmayın
Derneğimizin basın açıklamaları ulusal basında yankı buldu.
Derneğimizin sosyal ağlarla ilgili basın açıklaması.
BİLİŞİM KENTİ KONYA - Konya Bilişim Etkinlikleri Basın Açıklması
Makaleler
Sosyal Medya ve Güvenlik
İnternet ten Güvenli Alışveriş
Elektronik Postanıza Dikkat
Sanal Alemin Çakma Siteleri
Odamı olalım, dernek mi kalalım?
VİZYON, İNOVASYON VE NURİ DEMİRAĞ
Konya'da Hava Durumu
KONYA
Ziyaretçi Sayacı
Bugün 4
Dün 37
 Toplam
18/09/2012 den beri)
75079
KONYA'NIN EN SEÇKİN BİLİŞİM FİRMALARI BURADA
       
 
 
Sanal Alemin Çakma Siteleri
ALAN ADI BENZERLİKLERİ

                                  

Sanal Alemin Çakma Siteleri

 

ALAN ADI BENZERLİKLERİ

Alan adları "ilk gelen alır" prensibi ile çalışmaktadır. Alan adları üst düzey ve ikinci düzey olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.  Üst düzey (Top Level) .com, .net veya com.tr, net.tr, com.uk, net.uk  gibi ülke kodlarıyla birlikte kullanılmaktadır.    İkincil düzey (Second Level) firmaadi şeklindedir.  Alan adları ikinci düzey ve üst düzey birlikte firmaadi.com.tr şeklinde kullanıldığından aynı alan adını taşıyan başka bir sitenin internette yer alması söz konusu değildir. Eğer benzer alan adlarının internette yer almaması isteniyorsa .com, .net, .org, info vb. alan adlarının hepsinin alınması gerekiyor. Örneğin. com alan eki kullanarak çok iyi isim yapmış olan bir web sitesinin. net uzantısı veya. org uzantısı ile taklidini görebilmekteyiz. Şu andaki hukuksal düzenlemelerle içerik çalma durumu söz konusu değilse, herhangi bir hak iddiasında bulunamamakta, açılan davalar genellikle reddedilmektedir.

Uluslarası İnternetin genel yönetimi ve koordisyonu ile alan adlarının idaresi İnternet Tahsisli Adlar ve Sayılar Kurumu (Internet  Corporation  for  Assigned  Names  and Numbers) ICANN tarafından yapılmaktadır. Ancak bazı ülkeler tarafından tanınmadığından ciddi bir yaptırım gücüne sahip değildir.

Ancak ülkelerin kendi hukuksal düzenlemeleriyle alan adı sonuna ülke kodu eklenerek (us, tr, uk, ru, fr gibi) bir takım düzenlemeler yapılabilmektedir. Özellikle tüzel kişiliğe sahip, marka haklarını korumak isteyen kuruluşların bu tür ülke kodlarını da taşıyan alan adlarını almasında fayda vardır.

İnternet üzerinde marka yapmış site isimlerine benzer isimler türetilerek, kolay kazanç sağlama eğilimi yaygındır. Bu durumlarda içerik çalınması söz konusu olmadığı sürece iddia edilen hak ihlalleri sonuçsuz kalmaktadır. Örneğin micrososft.com sitesine girdiğiniz zaman başka bir siteye yönlendirme yapılmakta, guugle.com adında farklı siteler yayınlanmaktadır. Otobüs bileti almak için ozkaymak.com sitesine girdiğimde Bu domain satlıktır ilanıyla karşılaştım. Hatta google1.com, google2.com, google42.com gibi alan adı alınmış fakat yayınlanmayan sitelerle karşılaşmak mümkündür. İnternet te alan adı almak, günümüzde yapılabilen en kolay alışverişlerden birisidir. Alan adı pazarlayan herhangi bir web sitesine girerek, kredi kartı numaranızla 1 dakika içersinde istediğiniz alan adına sahip olabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama mevcut değildir. İnternetin yaygınlaşmaya başladığı yıllarda, İnternet alan adlarının alımı "ilk gelen ilk alır" kuralı uygulanıyordu. Bu durum bazı fırsatçılar tarafından, altına hücum edercesine kullanılmaya başlandı. Bazı ünlü marka, kişi ve firmaların alan adları alınarak kazanç sağlanmaya çalışılmıştır. Bu konuda bazı düzenlemeler yapılmaya çalışılmışsa da, ICANN birçok ülke tarafından tanınmamış olduğu için ciddi yol alınamamıştır. 

Süresi dolan alan adınızın, birileri tarafından takip edildiğini, boşa düştüğü anda alınabileceğini ve size yüksek fiyatlarla tekrar satılmaya çalışılabileceğini unutmamak gerekir. Yeni uygulamaya konulan Türkçe karakterli alan adları ile sitenizin aynı alan adıyla alınabileceğini, sizi ve markanızı sıkıntıya düşürebileceğini bilmekte fayda vardır.                                   .
                                                                            

 

Ahmet Öztürk

Konya Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

http://www.kobid.org.tr

Ekleme Tarihi : 20.9.2012 15:16:14 Gönderen : Ahmet Öztürk   Görüntülenme sayısı: 4410
Kimler Görüş Bildirebilir
 
 
Görüşler-Değerlendirmeler
 
         
Anasayfa
 
   
ÖZBİM Eğitim Kurumları'nın Konya Bilişim Derneğine hediyesidir